Политологът Теодор Славев: Антикризисните мерки са закъснели и временни – трябва да сме наясно какво мисли да прави правителството с икономическите реформи

Винаги човек гласува ирационално и емоционално, но при нас емоционалното взема връх. Това каза политологът Теодор Славев, Българския институт за правни инициативи, в дневния блок „Добър ден, България“ на Радио „Фокус“. „В момента, в който влязат в управление, се изненадваме на другия ден – ама защо правят това? Те са го казали, че ще го направят обаче никой не е слушал или разбрал. Трябва да спрем с това търсене на герои. Героите са в приказките. В реалния свят има управление, отношения“, бе категоричен Славев.

„Антикризисните мерки може би са закъснели, сравнено с други държави от Европейския съюз, където такива мерки бяха приети още в момента, в който инфлацията започна да катери върхове.“ Според него мерките са добри и необходими. „Опасенията ми са да не се стигне до социален популизъм. Тези мерки трябва да бъдат така предвидени, че да разпънат предпазна мрежа пред гражданите и пред бизнеса.“

Единствената ми критика е, че това не са т.нар. „смарт мерки“, или умни мерки. В други държави те са насочени към тези, които имат най-голяма нужда тях, защото в момента чрез тази уравниловка ние подпомагаме тези, които могат да си позволят да покрият инфлацията с доходите си, която между другото, средно може би ще стигне 15%. В малката потребителска кошница, в стоките и услугите от първа необходимост обаче тя е много по-голяма, дори може би двойна“, коментира Славев.

„Мерките със сигурност ще облекчат донякъде положението, което, няма как да скрием, е тежко“, добави той. „Те са антикризисни, защото в момента имаме големи кризи, но трябва да имаме някаква идея какво мисли да прави правителството с реформа в икономическите отношения и т.н.“, допълни той. Според политолога тенденциите са ясни в политически план. „Кабинетът очевидно не може да намери комуникационни и законодателни мерки, сега тепърва ще видим как икономическите мерки ще се посрещнат от обществото, но това е ясно – спад на доверие към кабинета. Втората тенденция е ръст на радикални антисистемни формации, които се обявяват пряко за промяна на основите на системата на България. Това са излизане от Европейския съюз и НАТО, и прочие неща, което означава радикализиране на политическата система вследствие на социалното недоволство“, обясни той. По думите му това е социален популизъм. „Ние за една година се лутахме между един, втори, трети, четвърти спасител, сега идва пети, като това е само за последните две години.

Така със спасителите – надявам се рано или късно да си научим урока, че така не става. Трябва четене на програми на партии и да видим с кои най-много се идентифицираме като гласоподаватели“, поясни Славев. Той добави, че друга тенденция е продължаваща фрагментация на политическото пространство в България. „Изследванията показват, че ако сега има избори, в следващ парламент бихме имали дори още повече политически формации, което прави следващо коалиционно управление още по-сложно. Ситуацията е много динамична и може да има съвсем различна картина само след няколко месеца, каза още Теодор Славев. „От 33 години преход това може би са най-сложните времена, които имаме, заради наслагващите се кризи и правителството трябва да изглежда стабилно. Моите надежди са с течение на времето коалицията да започне да работи нормално“, изрази надежда той.

Следвайте ни


  • Начало
    • Новини и медийно присъствие
      • Политологът Теодор Славев: Антикризисните мерки са закъснели и временни – трябва да сме наясно какво мисли да прави правителството с икономическите реформи