Новини и медийно присъствие

Интервю на д-р Славев в предаването "Делници" 

"В момента Конституционният съд продължава да се възприема все повече като втора камара на парламента. Това че политическият процес буксува, не означава, че трябва Конституционният съд да се превръща в Сенат или в боксова круша"

Биляна Гяурова-Вегертседер в предаването "Директно"

"Призовавам членовете на настоящия състав на ВСС, които вече работят две години извън мандата си, да не предприемат дейности, просто защото законът им позволява, а да помислят кое е моралното и етичното, което може да бъде направено с отговорност към своите колеги. В тази връзка, на 17 декември предстои един много ключов избор – изборът за председател на СГС. Призовавам ВСС да не правят този избор, защото всички знаем колко е важен СГС"

Интервю на Мария Черешева с д-р Теодор Славев в "Кой говори" 

"Ще влезем в много тежка конституционна криза, защото се очаква догодина през януари Съдът на Европейския съюз да излезе със становище дали продължаването на функциите на Инспектората към ВСС след мандат противоречат на правото на ЕС"

Интервю на д-р Теодор Славев в „Говори сега“ по БНТ

"Ние, европейците, не можем да налагаме, като реципрочна политика, мита на доставките на нефтен газ от САЩ. Това, в което ЕС е много силен са преговорите, това е доказано с факта, че ние сме 27 държави и всеки ден ни се налага да преговаряме помежду си"

Интервю на Теодор Славев в студиото на "България сутрин"

"Много ограничени са заявките и форматите, в които по някакъв начин могат да опишат и формула на кабинет, на мнозинство, и най-вече задачите, които трябва да свърши едно правителство - за това въобще не се говори"

Интервю на Мирослав Тодоров с д-р Теодор Славев

"Борисов акцентира върху значението на избора на председател на Народното събрание, който би определил стабилността на управлението. Това условие подчертава както позицията на ГЕРБ, така и уязвимостта на политическата система"

Интервю на Силвия Великова с Теодор Славев

"На фона на брутално проведени избори, с подмяна на вота на избирателите, има основание да се сезира КС за касиране на изборите – било частично, било изцяло. Но по-важното е, че се създаде нетърпимост към този начин на провеждане на избори."

Интервю на д-р Теодор Славев в „Добро утро, Европа“

"За касиране на вота трябва да има основания, че направени нарушения значително изкривяват резултата, т.е. дали се променя изцяло картината в парламента. В този случай въпросът дали една парламентарна група влиза или не, е същностно и е основание да се касира вота"

Д-р Славев е гост в предаването "Твоят ден"

"За мен ключовото е как този парламент ще се препозиционира по отношение на двете ДПС-а. Дали ще имаме допускане „Пеевски отново е приемлив” и съответно как се гледа на АПС”

Интервю на д-р Теодор Славев в "Алтернативата"

"Съдебната практика е такава – ако има съмнения, че определени нарушения ще повлияят значително на резултата от вота, тогава може да се допусне ново преброяване на бюлетините. При толкова малка разлика, както е случаят с Величие в конкретния избирателен район, абсолютно допустимо е съдът да определи ново преброяване"

Интервю на Биляна Гяурова-Вегертседер в "Стълбището" по Дарик радио

"Законодателят е приел, че Народното събрание, като еманация на една парламентарна република, е органът, който трябва да селектира лидерския корпус на тази държава. Ние в момента виждаме отказ от това. Това е много сериозно демократично отстъпление, което, не ни прави демокрация, а какисторкрация. Какистокрацията е управление на най-лошата селекция, на най безскрупулните и на най-нахалните"

Интервю на Силвия Великова с Теодор Славев в предаването ''Преди всички''

Партиите нямат комуникация с избирателите, цялото натрупване и разочарование в българина е налице и се отразява като ниска избирателна активност. Но това е тенджера под налягане – социално-икономическо, с етнически привкус, която може да избухне и ще помете тези системни партии"

Интервю на д-р Теодор Славев в предаването "Твоят ден"

"Ние трябва да правим законодателство, което да отговаря на добрите стандарти, защото ако видим дори изследванията на Националния център за парламентарни изследвания, законодателството ни е брак."

Интервю на д-р Теодор Славев в предаването "България сутрин"

"Джентълменските писма обикновено не са публични. В тях се договарят определени параметри и се споделят някакви виждания, включително. А тук има нещо съвсем различно и това е използване на законодателния процес за предизборна кампания"

Интервю на Биляна Гяурова-Вегертседер за БНР-Благоевград

„В най-новата история на България няма нито един министър на правосъдието, който да се е възползвал от това правомощие. Прокуратура е призвана да реализира наказателната политика на една държава, поради което няма пречка, още повече че законът го позволява, министърът на правосъдието да номинира човек за главен прокурор.“

Интервю на Биляна Гяурова-Вегертседер в предаването "Директно"

"За мен трябваше да има един разговор, какъвто аз не видях - кой от всички тези варианти трябва да се случи. За мен не виждам разумно обяснение защо никой от парламентарно представените политически сили не внесе предложение за процедурни правила, по които да се развие процедурата за избор на членовете на Висшия съдебен съвет от парламентарната квота"

Д-р Теодор Славев в предаването "Студио Actualno" 

"Следващият парламент ще бъде още по-фрагментиран и е вероятно тази агония да не произведе нищо, много е вероятно Радев да излезе, и то съвсем скоро. Той се качва на вълната на това недоволство и недоверие. Има един-единствен проблем: поради тази апатия, която съществува в българското общество, тя трудно ще бъде излекувана от поредния спасител"

Д-р Теодор Славев в предаването "Денят On Air"

"Борбата за абревиатурата е символна, която в момента минава юридическата си фаза, след което ще стане силно политическа. ДПС в прехода беше партията брокер на капитали между политическите партии и властта и е напът да загуби тази роля"

Д-р Теодор Славев в  предаването "България, Европа и светът на фокус"

"Тези скандали биха могли да повишат интереса, да консолидират някакви ядра, да създадат една по-висока динамика в кампанията, едно по-конфликтно говорене. Но това няма да накара повече хора да отидат до урните. Напротив, това ще разочарова и ще отблъсне избирателите, дори от твърдите ядра“

Интервю на д-р Теодор Славев в предаването "Добро утро, Европа" 

"Не само ПП-ДБ, а и други политически партии не са доволни от предложението за министър на вътрешните работи в лицето на Атанас Илков. Те си представят служебния кабинет като политически опонент, като някаква боксова круша, а чрез това обясняват предварително електоралните резултати, вече влизайки в положение на леко губещ"

Интервю на д-р Теодор Славев за Nova News

"Ако анализираме целия принос на Калин Стоянов към управлението и политиката, две неща показват, че той и в момента не трябва да заема поста на служебен министър на вътрешните работи. Едното е свързано с организирането на полицаи на политически протести, което е недопустимо по закон"

Интервю на д-р Теодор Славев в  "Преди всички" по в ефира на БНР

"В тази задънена улица политиците започват да търсят общ работник, който едновременно да става за омбудсман или председател на Сметната палата, но и за министър-председател. Сегашната ситуация би отказала почтени хора с експертиза да се кандидатират за вакантните постове"

Д-р Теодор Славев в "България сутрин" по Bulgaria on Air

"Ако кабинетът на Горица Кожарева беше минал, тя нямаше да се оплаква от натиск. Радев се опитва да покаже несъстоятелността на конституционните промени. Той показва, че не може да бъде ограничаван. Ограничение върху служебните кабинети трябваше да има"

Интервю на д-р Теодор Славев с Радослав Александров за Mediapool

"Недопустимо е полицаи да се организират на политически протести. Какво означава това? Че тези хора ще се съберат на протест с палки и оръжие, ако резултатите от изборите не им харесват ли? Не може вътрешният министър да ги води да протестират за него или политическото решение кой ще е министър на вътрешните работи"

Интервю на Биляна Гяурова-Вегертседер за БТА

"Създава се говорене около тезата, че приетите промени са били наложени от една конкретна партия без да се влиза в анализ по същество, защото така или иначе останалите са знаели, че те ще „паднат“ в Конституционния съд и търпеливо са изчаквали да се стигне дотук. А всъщност сериозният и най-вече обективен разговор липсва"

"През април парламентът бързо промени закона за БНБ и за Сметна палата, за да "отвори вратичка", създавайки изключения във връзка с промените в Конституцията, но вместо да изпише вежди избоде очи. Условието за несъвместимост е превантивен текст, валиден и към момента на възстановяването, за да се избегне потенциален конфликт на интереси" 

Интервю на д-р Теодор Славев за БНР Пловдив

"Виждаме едно залитане в радикално антидемократично и антихуманно законодателство. Но това е моделът, който в други държави в Европейския съюз тръгна да се развива. Ясно е какви са следващите стъпки - те касаят ограничаване на свобода на изразяване, ограничаване на форми на сдружаване, някакви форми на цензура, намесата на насилие в обществото, което е недопустимо"

Биляна Гяурова-Вегертседер в предаването "Светът е бизнес" по Bloomberg TV

"Двойнствеността идва от това, че КС разглежда всички власти и на едно ниво, но оставя решения отнемащи сила на президентската институция, но отменя тези касаещи главния прокурор. Това показва късогледство от страна на КС, тъй като това решение може да блокира много процеси в съдебната система"

Д-р Теодор Славев в предаването "България сутрин"

"В ДПС със сигурност кампанията ще е белязана от скандали, тъй като в момента там има вътрешнопартийна война, докато другите партии смекчават конфликтния тон"

Д-р Теодор Славев с коментар в предаването "Твоят ден" по Nova News

"В тази ситуация, в която ние се намираме в момента, като партийно-политическа система, свикването на ВНС би било кошмар. Не виждам в сегашното Народно събрание, а и в следващите издания, да има мнозинство, което да подкрепи нов проект на конституция или съществен промени в нея"

Интервю на Биляна Гяурова-Вегертседер за Българското национално радио

"Конституционният съд не успя да надскочи собствените си ограничения и да бъде на високата на актуалната политически и геополитическа обстановка. Това конституционно решение не е просто затворено в рамките на България, а има проекция и извън нашата територия."

Интервю на Биляна Гяурова-Вегертседер за Българската телеграфна агенция

"Присъщият за системата консерватизъм може и трябва да бъде разчупен чрез професионален активизъм в добрия смисъл на думата. В противен случай хората в съдебната система ще продължават да бъдат опитните зайчета на прехода и реформирането на основни елементи от съдебната власт никога няма да приключи"

Д-р Теодор Славев в сутрешния блок на Bulgaria on Air

"Ако има нещо положително, все пак партиите започнаха да си говорят. Още от първия момент Борисов беше категоричен, че ако не стане с първия мандат, няма да подкрепят никакви други форми на управлениe"

Интервю на д-р Теодор Славев за Дебати

"Стратегията да станеш нишова партия, която предлага само една, две или три идеи в отделни сектори, няма да доведе до значими електорални бонуси. Няма да доведе и до повишаване на избирателната активност"

Интервю на Силвия Великова с Теодор Славев в ''Преди всички'' по БНР

"Без значение какъв ще е изходът, е, че се поставя сянка, съмнение върху интегритета на самата БНБ в момента, в който ние като държава сме обявили, че искаме да станем членове на еврозоната. Това няма да е първият такъв казус, който законно или незаконно е отстранен"

Д-р Теодор Славев е гост в предаването "Твоят ден" по Nova News

„ДПС черпи, може би фасаден, но все пак евроатлантически капитал много преди г-н Пеевски да стане първият евроатлантик на държавата. Очевидно има конфликт,  който на този етап се решава през структурите"

Д-р Теодор Славев е гост в „Кой говори“ по Дарик Радио

"В момента Доган се опитва да окаже индуцирано влияние върху структурите и отново се повтаря митологичният му образ, който той има от последните години. Скандалът излиза извън границата на държавата, той се превръща в международен"

Д-р Теодор Слаев в ефира на Българското национално радио

"В ДПС последната инстанция е Доган. Партията очевидно е разклатена, Пеевски започна чистка. Доган ще трябва да възстанови силата си в структурите. Това в момента се случва"

Д-р Теодор Славев е гост в „Говори сега“ по БНТ

"Две ключови неща имаше в деня на инфарктното гласуване на неуспешния кабинет Желязков. Едното е, че г-н Пеевски каза, че има 30 евроатлантици в групата, които подкрепиха него, а второто беше една поява на прессъобщение за среща с турския посланик"

Д-р Теодор Славев в предаването "Денят On Air"

"Ако кабинетът мине, означава, че Пеевски става император на парламентарното мнозинство, ще трябва да се разчита от тук нататък на твърдите ПГ на ГЕРБ и ДПС"

Интервю на д-р Теодор Славев в ефира на БНР Пловдив

"Може да говорим за рисковете от кабинет на малцинството, отколкото за шансовете. Това съдя по изказванията на лидерите на основните партии. Кабинет с под 70 народни представители е изключително сложно да бъде направен, защото това означава, че за всяко решение ще са нужни совалки и форми на преговор"

Д-р Теодор Славев в предаването „Добро утро, Европа“ по Euronews Bulgaria

"От полиците в момента няма нито един разговор за политики в нито едно отношение. Когато говорим за скандали, нито една политическа сила не засегна темата какво се случи с убийството на Нотариуса, какво е продължението на т. нар. съдебна реформа"

Интервю на д-р Теодор Славев в сутрешния блок на Bulgaria on Air

"По-голямата част от обществото може да гледа с недоверие на някакво правителство в този парламент, но по-голямата част от обществото искат някакво спокойствие, някаква посока, някакви линия на управление. Няма как в този кабинет да се търси стабилен 4-годишен мандат, но управление може да има"

Интервю на д-р Теодор Славев в „Твоят ден“ по NOVA NEWS

"Очевидно ще се направи много солиден опит за правителство, което ще бъде сложно и нестабилно. От 34% избирателна активност, останалите негласуващи ще посрещат на нож всичко, което излиза като идеи за реформи"

Интервю на Биляна Гяурова-Вегертседер в "Директно" по Bulgaria on Air

"Тази оценка не се базира на слухове, но това, което е водещото в самата методология на Евробарометър, е, че всъщност той замерва усещането за независимост в съдебната власт и съда"

Интервю на д-р Теодор Славев за ФрогНюз

"Един от хората, които започнаха война срещу партийната система, беше Румен Радев. След протестите 2020-2021 година Румен Радев отвори фронт срещу абсолютно всички партии. Ние не живеем в такова общество, каквото “Величие” го представят, или каквото му се иска на Румен Радев"

Интервю на Валери Великов с д-р Теодор Славев в ефира на БНР Варна

"Ние сме в една перфектна буря на кризи, част от тях  - родни, произведени от нас, част от тях - привнесени отвън. Започваме да се радикализираме в опит да внесем системата в някакво познато спокойствие, но чрез радикализацията не можем да правим стабилизация"

Д-р Теодор Славев в „Добро утро, Европа“ по Euronews България

"Подобни формации като „Величие“ са свръхрепрезентирани в Народното събрание, поради ниската избирателна активност. При една по-висока активност, дори такава от предходните предсрочни избори, те нямаше да прескочат бариерата"

Интервю на д-р Теодор Славев за Mediapool

"И трите политически сили губят обществена подкрепа и ще бъде много трудно да направят някакви реформи заедно. Каквото и да направят, това ще бъде посрещнато с огромна съпротива от българина, който цъка с език и не гласува. Ако пък гласува, той гласува радикално"

Биляна Гяурова-Вегертседер по БНР Благоевград

"Нашето изследване показва, че голяма част от хората не знаят какво е лобизъм и лобистка дейност и веднага на второ място, с много висок процент, на 60%, хората смятат, че това е дейност с почти изцяло негативна конотация, а именно, че се свързва с корупция и клиентелизъм"

Интервю на д-р Теодор Славев и Павел Перпелиев по БНР 

"Основното притеснение е, че има риск под привидното добро намерение за регулиране на лобизма за осигуряване на равен достъп до вземането на решения, да започнем да слагаме бариери, да се прокарват форми като видоизменени форми на закона за регистрация на чуждестранни агенти, да се ограничава достъп на граждани до властта"

Интервю на д-р Теодор Славев за радио Фокус

Кандидатите за евродепутати – почти без изключение краен популизма, някакви неща, които не зависят от ЕП. Въпросът кой ще бъде европейски комисар при съставяне на следващо правителство също е много важен, но за него не се говори.

"В България народните представители не се възприемат като членове на един и същ елитен клуб, а като футболни запалянковци. Трябва да има някакъв стандарт в общуването, дори и след политиците"

Интервю на д-р Теодор Славев с Мартина Бозукова

Интригите и политическите спекулации ще започнат веднага след изборния ден и ще се отвори сергията за разпределянето на властта.

Д-р Теодор Славев е гост в "Кой говори" по Дарик

"Националните теми вземат превес върху върху европейските теми и това е факт. Ние не коментираме общоевропейски политики, ние коментираме България в Европейския съюз, все едно чакаме нещо да получим, било то еврозона или Шенген"

Биляна Гяурова-Вегертседер в ефира на Българското национално радио

"Очакванията са, че през летните месеци Конституционният съд ще излезе с решение. Ако бъде обявена противоконституционност само на конкретни текстове, без да имаме противоконституционност на процедурата, това вече ще преформатира обхвата на промените, които трябва да бъдат направени в ЗСВ."

Биляна Гяурова-Вегертседер в предаването "Добро утро, Европа"

"Нямат значение никакви институции и правила, всеки може да изпълнява функции 2 в 1, 3 в 1. На практика можем да сведем управлението на държавата до един или двама души, които да съчетават по няколко функции, което за мен е постъпателна разруха на тази демократична държавност и институционалност, за която се борим повече от 30 години"

Интервю на д-р Теодор Славев по Nova News

В понеделник Министерството на правосъдието разпространи прессъобщение, че общественото обсъждане по проекта на ЗСВ е удължен и то съвпада точно с края на предизборната кампания, което абсолютно потвърждава, че служебният кабинет смачква и бави съществената част от съдебната реформа.

Биляна Гяурова-Вегертседер в предаването "Светът е бизнес"

"България е с претенции за правова държава и такава, в която важат принципите на доброто управление, но ако страната отговаряше покриваше тези претенции нямаше да сме свидетели на случващото се или то щеше да се случи по-рано и по по-различен начин"

Интервю на д-р Теодор Славев в предаването "Кой говори" по Дарик Радио

"Ако има промяна и сменим Калин Стоянов с Калин Стоянов №2 какво реално се променя? Идва нов Х човек и ние продължаваме да гледаме всички негативни феномени в изборния процес. Не е толкова важен персонажът, колкото дълбоките и системните проблеми, но за тях почти никога не остава време да бъдат решени"

Д-р Теодор Славев в предаването „Говори сега“ по БНТ

"Представете си държава, в която министър-председателят поиска оставката на министър или шеф на служби, защото е загубил доверие в тях и те не подават оставка. Няма такава държава, поне в демократичния свят, към който се причисляваме."

Интервю на д-р Теодор Славев за Българската телеграфна агенция

"Непопълването на регулаторите е много лош сигнал към обществото, но и показва ниско уважение към институционалния ред. Над 80 човека заемат позициите си извън мандат, някои карат втори и ще започнат трети без да им е дадено доверие и мандат, без оценка за свършеното досега, без реформи в сектора, в който оперират"

Д-р Теодор Славев в предаването "България сутрин"

"По-важни са кадровите промени надолу в администрацията. По тях ще проличи дали има степен на съгласуваност между Радев и Главчев. Важни са и другите кадрови промени - агенциите, НАП, митниците, областни управители - тези промени трябва да следят"

Интервю на Галина Гиргинова за "Дневник"

Имало е дни, в които очернящите публикации срещу един съдия само в едно от изданията са стигали до 25 броя. Нещо повече - няколко конкретни издания следват доста видима схема - ако в някое от тях излезе очерняща статия, тя веднага е препечатана и в останалите. Тоест мрежата от издания, които целенасочено водят кампания срещу съда, може лесно да се проследи.

Биляна Гяурова-Вегертседер в предаването "Добро утро, Европа"

"Винаги, когато ГЕРБ стигне до финалната права на устойчиво закрепване на важни промени в съдебната реформа, те дават крачка назад.Това показва, че въпреки на теория има хвърлени в публичното пространство заявки за реализиране на съдебната реформа, очевидно има някаква вътрешна спирачка това да не се реализира."

Биляна Гяурова-Вегертседер в предаването "Директно"

"Винаги, когато става въпрос за съдебна власт, за съд, за прокуратура, човек трябва да разсъждава в едни по-високи критерии, по-високи показатели, които в момента са принизени до клубове, ресторанти, герои от вълшебни приказки и това с нищо не допринася за повишаване на имиджа и доверието в съдебната власт"

Интервю на д-р Теодор Славев за ФрогНюз

"Oсновните мостове изгоряха. Оттук нататък има само кози пътечки, което не е добре електорално. Няма как да се обясни, след думите, които се казаха, в името на какво би могло да се влезе в коалиция. Очевидно съдебната реформа и антикорупцията са препъникамък"

Д-р Теодор Славев в предаването „Делници“ по Евроком

"При едни предсрочни избори, всички обещани реформи няма да бъдат продължени. Все още няма Закон за съдебната власт, а органи като ВСС и Инспектората към ВСС продължават да работят години извън мандат. Има и убийства, като тези на Нотариуса, Алексей Петров и Къро, за които нищо не се разкрива"

Интервю на д-р Теодор Славев в ефира на "Добро утро, Европа"

"Ако връчването на мандата беше в петък миналата седмица, тогава също щяхме да гледаме тази сценка. Ако Борисов не влезе отново в ролята на спасител на държавата до 12 часа днес, Мария Габриел ще върне празната папка с мандата на президента"

Интервю на д-р Теодор Славев със Силвия Великова в ефира на БНР

"Поведението на градския прокурор прилича на поведение на прокурор в тоталитарна държава, без съобразяване с принципите разделението на властите и неуважение към храма на демокрацията, какъвто е парламентът"

Д-р Славев в предаването "Говори сега" по БНТ

Идеологически Тръмп иска да центрира своята политика около една смесица от крайно либертариански икономически политики и от друга страна един християнски национализъм. Интересното е, че при милениалите и следващите поколения, 70% от тях смятат за естествени правата за аборт, права за малцинства и прочие. За тях тези спорове вече не съществуват.

Д-р Теодор Славев в предаването „Още от деня“

"Това не са преговори с взаимно полезен резултат, тъй като и двете коалиции ще претърпят загуби и е важно как те ще го обяснят на избирателите си. Това, което ПП-ДБ държат като силна карта в тестето си, е че те дават евро-атлантическата легитимация на ГЕРБ"

Интервю на Цветомир Тодоров в предаването "Директно"

"Сигналите, които е подала съдия Цариградска, не са от сега, или преди 2 години. Става дума за систематичен натиск от поне 5 години. Има подавани сигнали до службите, материали стигнали в прокуратурата и нищо."

Биляна Гяурова-Вегертседер по Bloomberg Bulgaria

"Не разбирам защо се тръгва от разчистване на най-ниското ниво – оставките на заместник прокурорите и след това самите прокурори в Софийската районна прокуратура. В ситуация, в която има съмнение за натиск и нерегламентирани връзки, институциите могат да бъдат "натиснати", за да работят"

Интервю на д-р Теодор Славев по БНР Пловдив

"Оставките обаче са замазване на очи. Надолу по веригата ще изгърмят средни бушони, но няма да се стигне до разкриване на реалните поръчители на целия този ужас, кошмар, който се случва и чиито крах гледаме, а не и дълбочина."

Интервю на д-р Теодор Славев в ефира на "Твоят ден" 

„За 33 години нямаме осъдени знакови лица от високите етажи на властта за престъпление. Така се разпространява усещането за безнаказаност“

Интервю на д-р Теодор Славев в предаването "Нюзрум" по Радио "Фокус“ 

"В момента, паралелно с договорките за правителство на повърхността, текат други договорки – за регулаторите, така че аз очаквам да се намери компромис и баланс. Много е важно да се види дали още с първия мандат ще има правителство, при втория политическата цена за правене на "сглобка“ се вдига“

Статия на Биляна Гяурова-Вегертседер, директор на БИПИ

Реформирането на съдебната власт в България винаги е било като аржентинско танго - крачка напред и две назад, безкрайни възможности за импровизация. В сегашната ситуация обаче сякаш има усещане за страх от това, че особено съдът може бързо да се еманципира и да изпълни с реално съдържание понятието за независимостта на съдебната власт. Дали страхът идва от хора с властови позиции, които могат да се превърнат в клиенти на тази власт е спекулативно твърдение, но не и безпочвено.

Интервю на Силвия Великова с Теодор Славев в предаването ''Преди всички'' на БНР

"Правилникът позволява главният прокурор да бъде изслушан в НС за това как се управлява наказателната политика в страната. След такъв скандал, който се припомни, защото той не е от сега, след убийството на Божанов наново излезе на преден план, е задължително да разберем всъщност прави ли се нещо, правено ли е нещо и докъде стига, защото нещата, за които се твърди - специални заведения за магистрати, подслушвания, инсинуации, намеса в личния живот, за да могат да се склоняват по едно или друго дело, да действат по определен начин, адвокати-посредници - това означава, че ние нямаме независима съдебна власт и това е така в продължение на години". 

Интервю на Цветомир Тодоров в предаването "Кой говори" по Дарик радио

"Страната ни с станала привлекателна дестинация за пране на пари, тъй като доверието на престъпния свят към традиционните държави, свързвани с този вид бизнес е спаднало. В България бяха пощадени голяма част от участниците и мрежата не се разплете."

Д-р Теодор Славев в предаването "Денят ON AIR"

"Дебатът, който се състоя, беше в 90% единствено по въпросите, които ние изпратихме. Те предварително се бяха подготвили. Нямаше го същностния дебат. Нашата идея с тези въпроси беше народните представители да се развихрят, да задават въпроси, а такова нещо нямаше. Беше режисиран сценарий, театрална постановка"

Интервю на д-р Теодор Славев по БНР Пловдив

"Изключително е нагло решението на народните представители да удължи мандата на новоизбраните конституционни съдии. Конституционният съд излезе с тълкувателно решение, в което казва, че мандатът на новоизбраните двама членове няма да е пълногодишният от 9 години, а ще е за остатъка от 7 години. Това решение излезе във вторник миналата седмица, а самото гласуване в пленарна зала беше в петък."

Биляна Гяурова-Вегертседер в еп. 161 на ИПВ подкаст

"Самата процедура за избор на конституционни съдии започна още миналия месец, когато беше обявено, че след близо две години, най-накрая, Народното събрание стартира запълването на овакантените места в регулаторите с изтекъл мандат. Нямаше, обаче, обяснение защо се стартира точно с Конституционния съд"

Интервю на Биляна Гяурова-Вегертседер по Българското национално радио

"Скорострелното гласуване, което най-вероятно ще стане днес, е именно, за да се преодолее напрежението и да се демонстрира, че коалицията продължава да е стабилна. Скорострелното гласуване, което най-вероятно ще стане днес, е именно, за да се преодолее напрежението и да се демонстрира, че коалицията продължава да е стабилна"

Интервю на Биляна Гяурова-Вегертседер в "Добро утро, Европа"

"Самата идея да се стартира с избор на съдии от Конституционния съд породи много съмнения, че това отново е чисто политически мотивирано, защото има доста други органи, които са с изтекли мандати и то много по-отдавна"

Интервю на Цветомир Тодоров в предаването "Алтернативата"

"Изборът за конституционни съдии винаги е политически, независимо дали се прави от президента или от политическите партии, но за съдебната квота нещата са малко по-различни."

Интервю на Биляна Гяурова-Вегертседер в предаването „Кой говори“ по Дарик

" Конституционният съд не е част от съдебната система на България и като такъв е овластен по конституция и по специализирания си закон, да прави тълкувания и да обявява за противоконституционни конкретни текстове."

Интервю на Биляна Гяурова-Вегертседер по Българската национална телевизия

"Повече от десет години екипът на БИПИ се опитваме да вкараме този разговор в дневния ред на обществото защото настояваме за прозрачност при провеждането на тези избори, които окомплектоват лидерския корпус на държавата"

Интервю на Биляна Гяурова-Вегертседер по БНР Хоризонт

"За нас като експерти и външни наблюдатели не става ясно как се стига до конкретното име. Тази политическа квотна договорка "ти на мене, аз на тебе" е обидна.  Нагледали сме се как не се търси правилният човек – с качества като почтеност, професионализъм, за позицията"

Коментар на д-р Теодор Славев за BTV новините 

„Не е необходимо отделен закон за лобизма, защото той няма да работи. От много години България има отделен закон за противодействие и борба с корупцията, но резултати няма и има риск да се създаде  в ръцете на държавата нова бухалка“

Интервю на Цветомир Тодоров за Българската телеграфна агенция

"На политиците ни изтеклите срокове по процедури и мандати на органи, за чиито конституиране следва да имат грижата, са престанали да им правят впечатление. Или може би през последните три години политиците бяха твърде заети с борбата за властта и не им беше до кадровото обезпечение на органите."

Прогноза за 2024 г. на д-р Теодор Славев

"Изключителна година ще бъде за това дали хората ще препотвърдят ангажимента си към либералната демокрация и ако гласуването отиде в по-радикални кандидати за власт, доколко институциите ще издържат на този изборен цикъл."

Д-р Теодор Славев в предаването "Твоят ден" по Nova News

"Трябва да се отнеме правото на народните представители да номинират в регулаторите. Професионалните общности, които съществуват в тези сфери, е трябва да имат правото да номинират. Там където няма, да се създадат такива със закон."

Интервю на д-р Теодор Славев за Българското национално радио

“Според поред мен, мнозинството максимално много ще бърза това голямо раздаване да свърши до началото на ротацията, защото ротацията предполага момент на политически риск дали въобще ще има правителство. Тоест партиите са заинтересовани да започнат масирано кадруване веднага”.  

Биляна Гяурова-Вегертседер за Българската телеграфна агенция

"Промените в Конституцията бяха очаквани, почти наложени, и за това не са такова събитие. За мен най-сериозният и най-притеснителен въпрос, който не получи своя отговор тази година, е въпросът за достоверността на проведените миналата година избори за членове на съдийската колегия от професионалната квота."

Интервю на д-р Теодор Славев за Mediapool

"С регулаторите управляващото мнозинство сътвори истински хаос. Над 70 човека и 16 институции са извън мандат, Конституционният съд връщаше процедури за избор, защото противоречат на принципите на правовата държава."

Коментар на д-р Теодор Славев за "Дневник" относно тиващата си година

"Войните и конфликтите винаги са предизвиквали вълни на солидарност като реакция на агресията. По-скоро тези войни и конфликти са момент да преосмислим отново ценностите и най-вече какво е добро и какво е зло. Трябва да върнем дебата за ценностите."

„Първоначалният вариант предполагаше много сериозни ограничения на правомощията на главния прокурор. Впоследствие текстовете претърпяха корекция и финалният вариант, който беше гласуван днес, е много по-балансиран

Интервю на д-р Теодор Славев в "Кой говори" с Мария Черешева

"Сроковете, заложени в Конституцията, са интересни. Има 3-месечен срок за избиране на двата нови съвета и след това започва 6-месечен срок за избор на нов главен прокурор. Следователно, Боби Сарафов ще бъде и. ф. главен прокурор до месец септември, а новият председател на ВАС ще бъде избран през месец октомври"

Д-р Теодор Славев пред „Добро утро, Европа“

"Декларацията от седем точки, която Кирил Петков изчете в парламента, когато се съставяше мнозинството и правителството, не е програма, но са основни линии, по които кабинетът да работи. Те са ясни – Конституция и Шенген."

Биляна Гяурова-Вегертседер пред Дарик

"Много пъти сме виждали как парламентарните политически сили правят договорки за квотното разпределение във ВСС и всеки буквално знае кой член от коя парламентарна група се подкрепя и каква политика прокарва чрез кадруване във Висшия съдебен съвет”

Биляна Гяурова-Вегертседер в "Лице в лице"

"Колкото и политиците да твърдят, че промяната на Конституцията е в дневния ред на обществото, самите хора не припознават случващото се в топ три на своите приоритети."

Биляна Гяурова-Вегертседер по Euronews Bulgaria

"Този законодателен устрем се обяснява с желанието на парламентарното мнозинство да прокарат тези промени с цел политическа употреба." 

Биляна Гяурова-Вегертседер в студио „Банкеръ“

"Отдавна БИПИ настоява за нов регламент за назначения в регулаторите. Става дума за едно базово коалиционно споразумение по темата, което да съдържа няколко ключови съставки – начин на назначения в изпълнителната власт, процедури за избор на мандатни органи от парламента и механизъм за номиниране, проверяване и избиране на кандидатите."

Интервю на Цветомир Тодоров за BTV новините

„Това са класически червени флагове за възможни злоупотреби, включително и умишлени. Дали са умишлени обаче - докладът не изследва. Това не е изолиран проблем при „Пирогов“. Това е проблем, който се наблюдава в много болници при обществените поръчки“

Интервю на д-р Теодор Славев в предаването „(О)позиция“

"Мандатността е стълб на демокрацията. Не може тези хора да стоят на тези позиции извън мандат повече, отколкото им позволява законът. Представяте ли си утре президентът да каже – аз няма да напусна като ми свърши мандатът'"

Въпросът с промените в Конституцията и приемането на изцяло нов основен закон не получава еднозначен отговор от страна на българските граждани. Резултатите от проведено национално представително проучване през месец ноември показват подкрепа от 18,7% за приемане на изцяло нова Конституция на Република България. 35% са застъпващите се само за частични изменения в основния закон, а 14,4% са категорични в оценките си, че не са необходими нито промени в действащата, нито изготвянето на изцяло нова Конституция

Интервю на д-р Теодор Славев с Живка Танчева по БНР Пловдив

"В момента над 16 органа стоят извън мандат, част от тях е Висшия съдебен съвет (ВСС) и инспектората към него, а ВСС избира следващия главен прокурор. Това отговаря и на въпроса, доколко е гъвката "сглобката", какво ще се случва с парламентарното мнозинство"

Интервю на Биляна Гяурова-Вегертседер със Силвия Великова по БНР

"Вместо да бързаме да правим коледен подарък с промените в Конституцията, е по-добре да ги обмислим максимално от всички страни.Трябва да има политическа мъдрост, а не политическа припряност. При всеки следващ разговор се отварят нови врати в така предложените промени"

Интервю на д-р Теодор Славев в предаването „Денят ON AIR“ по Bulgaria On Air

"Около две години и половина си говорим дали правителството ще падне или ще се задържи и цялата сметка се плаща от нас като общество. Плащайки тази цена, България изостава не само от другите европейски държави, но и от държави на Балканите."

Интервю на Биляна Гяурова-Вегертседер пред Факти

Информацията, която беше изнесена от Министерство на правосъдието, е изключително смущаваща, но не и изненадваща. От БИПИ наблюдаваме процеса, който е свързан с е-гласуването в съдебната система, още от самото му въвеждане през 2017 г. и сме призовавали многократно да се направи независим външен одит на системата и той да бъде регулярен. Може би ако това беше реализирано, нямаше да се стигне до сегашната ситуация.

Д-р Теодор Славев в предаването "Нюзрум“ на Радио "Фокус“

"Съвсем естествено е всяка партия след цикъл избори да свика своите най-висши органи, за да направи анализ на ситуацията: има ли нова политическа ситуация, какво се е променило, къде е политическият субект и накъде ще върви. Борисов обаче изключително умело свика органа не толкова да се фокусира върху състоянието на партията, колкото да направи ревизия на правителството, на парламентарната подкрепа."

Интервю на д-р Исидора Димова и Цветомир Тодоров с екипа на Програма достъп до информация

"В делото, което водихме за достъп до информация, съдът задължи Държавен фонд „Земеделие“ да ни осигури информация за назначението на директора на областната дирекция в Стара Загора. Само че се оказа, че тук има още една уловка – с промени от 2019 г. срокът за съхранение на документацията по отношение на проведените публични процедури е 6-месечен, след което тази информация може да се унищожи – и точно това ни казаха."

Интервю на д-р Теодор Славев за "Дневник"

"Напрежението няма да спре, защото тези политически сили са антагонисти, и дори да се каже, че проявиха здрав разум от гледна точка на обществения интерес и да се прекъсне спиралата от предсрочни избори, не им е комфортно да споделят властта. Точката на пречупване ще бъде предстоящата ротация."

Според Биляна Вегерстедер негативната реакция на Австрия и Нидерландия по отношение влизането ни в Шенген се обуславя от вътрешнополитическата ситуация в двете държави, а не от обективни фактори.

Интервю на д-р Теодор Славев с Мартина Бозукова, Mediapool

На местните избори ГЕРБ ще успее да запази влиянието си в областните градове в страната, а за "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) е изключително важно да вземе София, за да може след вота на 29 октомври всички да казват, че са победители и да се запази електоралната им тежест в "сглобката".

Интервю на Биляна Гяурова-Вегерстедер по Дарик Радио

"Според Венецианската комисия, това, което се предлага по отношение на ВСС (негово разделяне) е стъпка в правилната посока и по-специално формирането на съдебния съвет като такъв, в който мнозинството от  членове му са избрани сред своята общност или мнозинството на съдии, избрани от съдии, т.е. peers selected by peers."

Екипът на БИПИ представя анализи, посветени на публичните назначения 

Събитието е заключително по проект „Граждански мониторинг на публичните назначения – стратегически инструмент за добро управление“ се осъществява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по Фонд Активни граждани България в рамките на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.

Цевтомир Тодоров в предаването "Кой говори" по Дарик

"Всички инструменти, които се разработват от държавата, се превръщат в инструмент за задържане на властта, вместо да борят корупцията. Дебатът за корупцията се превърна в дъвка в устата на политиците."

Следвайте ни