Гласуваните текстове, приети в пленарна зала вчера, относно възможността на ВСС да избере главен прокурор, все още не са обнародвани в държавен вестник. Но дори и ВСС да пристъпи към избора на лице за поста, президентът ще има възможност да не издаде указ, позовавайки се на промените в законодателството. Това означава, че изпълняващият длъжността главен прокурор Борислав Сарафов може да остане на поста още 6 месеца, но има право и да се оттегли, това коментира Биляна Гяурова-Вегертседер, директор на Български институт по правни инициативи, в предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.
Г-жа Вегертседер посочи, че развитията в парламента отново изглеждат като промени, насочени към конкретна личност. Тя допълни, че ако България бе държава с демократични принципи за върховенство на правото и независим съд, то обществото дори нямаше да се интересува от фигурата на главния прокурор. Работата в тази насока зависи от гражданите, които трябва да упражняват правото си на вот.
„Зависи от всички нас, защото всички ние сме избиратели и като такива имаме право на избор, и трябва да упражняваме това право, за да може в парламента да влизат хора, които да мислят за държавата. И мислейки за държавата да творят закони, които ще обслужват държавния, а не чисто политическия интерес.“
Избирането на редовен кабинет дава известна стабилност на страната, тъй като той може да предприеме действия за попълване на управленските постове в ключови институции. Но има проблем, тъй като парламентарната квота на ВСС се избира с квалифицирано мнозинство от 160 депутати. Това означава, че управляващите ще трябва да търсят подкрепа от изолираните формации в парламента.
Български институт за правни инициативи е провел национално представително изследване, което тества усещането на хората за важността на съдебната реформа и нейната реализация. Един от въпросите е бил поставянето на оценка на последните две лица, заемащи поста на главен прокурор. Анкетираните са поставили оценка по-малка от 3 (по шестобалната скала) и на двете лица, тъй като твърдят, че не виждат борба с корупцията по високите етажи.
Също така изследването показва, че гражданите имат усещане за липса на обективност и автономност в работата на прокуратурата. Проучването също така показва заинтересоваността на хората от събитията в съдебната система, като над 90% от анкетираните казват, че съдебната реформа е важен за тях процес. Върховенството на правото е основно изискване за инвеститорите, които се колебаят дали да инвестират в България.
Целия коментар гледайте във видеото.