В българския парламент предстои нов вот на недоверие срещу кабинета – този път, внесен от „Величие“ с мотив „несправяне с екологичната катастрофа на България“. Въпреки че правителството ще преодолее и него, то няма да довърши мандата си. Това прогнозира в „Добро утро, Европа“ политологът Теодор Славев. По думите му, с течение на времето, ще се натрупат редица социални проблеми, с които кабинетът няма да може да се справи, а това ще натрупа много негативи за управляващите партии преди президентските избори.
Макар че представители на ГЕРБ отричат президентските избори да са им на фокус, те са за всички партии, посочва Славев.
Ако с това правителство се отиде на президентски избори, ще има огромен пасив за управляващите – защото всяко едно управление трупа негативи.
Очаквам с течение на времето да се появят и други проблеми, които те не могат да решат, прогнозира политологът.
Самото правителство се затвори от ден първи в две теми: еврото и Плана за възстановяване и устойчивост. Когато тези неща минат, те трябва да намерят нов разказ, за да осмислят съществуването на това правителство. И този разказ може да бъде единствено само с реформи в големите публични сектори – здравеопазване, образование, пътно строителство… А такъв липсва.
„Най-големият проблем, който правителството и институциите не могат да овладеят, е с цените. Това може да предизвика социално напрежение – след летните месеци. В един момент може тези вяли протести срещу еврото (които са партийно организирани) да се разраснат с хора, които са автентично недоволни от икономическото положение“, смята Славев.
Цялото интервю вижте във видеото.
Започва ключова за България седмица с последната процедура по одобрение на членството на страната ни в Еврозоната.
Утре в Страсбург ще гласува Европейският парламент. За да бъде успешен вотът за България, е необходимо обикновено мнозинство на евродепутатите. Наш екип ще бъде на място, за да следи историческото гласуване.
След това в Брюксел финалното решение ще трябва да вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС.
Връзка към ВИДЕОТО