Теодор Славев: Не трябва да се позволява група от хора да си имат личен главен прокурор

Интервю на Таня Величкова и Силвия Великова с Теодор Славев. 

„Не трябва да се позволява при избора на следващ главен прокурор да има политическо вмешателство, макар че то сигурно ще присъства – ще има или политическа битка, или политически пазарлък за личността. Не трябва да се позволява някой или група от хора да си има личен главен прокурор“. Това коментира пред БНР Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи.

По думите му политическата обвързаност на избора е заложена в начина, по който се конструира Висшият съдебен съвет, защото половината от състава му се избира от Народното събрание. Според него това трябва да се реформира и да се намали парламентарната квота.

Славев смята, че изборите за местната власт и за представители в Европейския парламент ще бъдат обвързани с този за главен прокурор. Фигурата на главния прокурор концентрира много власт, припомни той в предаването "Преди всички" и добави:

„Един истински независим главен прокурор може да промени тази маскарадна стабилност, която виждаме“.

Славев изказа мнение, че ВСС трябва да има проактивна роля. Според него Съветът може да организира обществена дискусия за ролята и мястото на прокуратурата преди обявяването на процедурата, приемането на правила и изнасянето на номинации. Трябва да се очертае профила на следващия главен прокурор и да се види какъв тип човек се търси, с какви качества и какви проблеми трябва да решава.

„Въпреки че има очевидна коалиция срещу председателя на Върховния касационен съд, не биха рискували по този начин да скандализират общественото мнение, защото предстоят избори. Едва ли някой ще се опита толкова грубо да наруши тази стабилност. Очаквам президентът по някакъв начин да бъде коректив на тази процедура“, коментира още Теодор Славев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл ТУК

Следвайте ни